A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to the nearest hundredth.
A. 3.75
B. 3.86
C. 3.64
D. 3.55
Let X = number of pounds. Since we already know that one pound costs $1.86, what ever number X stands for when multiplied with $1.86 will equal to the total cost of $6.98
Our algebraic expression will be like this:
$1.86x = $6.98
To get X, divide both sides by $1.86
$1.86x/$1.86 = $6.98/$1.86
x = 3.7526 rounded to the nearest hundreds x = 3.75
To check: Substitute X with 3.75
$1.86 * 3.75 = $6.98 $6.98 = $6.98 equal. value of X is correct.