Answer:
$1.4
Step-by-step explanation:
Given, Price of a package of 10 cans = $14
and, Price of an individual can = $2
Now, if I have to purchase at least 25 cans their are two possible ways:
Further, if I decided to buy 3 packages of 10 cans it will cost me $42 and I will pay $1.4 for each can.