TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 93+ )
Otras preguntas
Which of the following is a good nutritional plan for a healthy person who has recently added more exercise to his routine? Reduce caloric intake Increase calo
Which allows you to temporarily use money that belongs to someone else? A. Loan B. Collateral C. Lien
What was the ming dynasty official belief?
Mr. Walker drove for 4 hours at an average rate of 48 miles per hour. How far did he drive ( here's my Buber so you can help more 469-296 -6925
Describe Japan's rise to power in the late 1800's and early 1900's.
Stanley's parents want him to study engineering in college, and Stanley has applied to several engineering colleges without actually considering what an enginee
this is 70 points I will report anyone who answers wrong just for points! I will be asking TWO questions Please answer correctly or I will report you :) questi
What are the three different components of the highway transportation system
Which of the following statements describes how energy is produced in the sun? A.) The sun burns fuels to generate energy. B.) As hydrogen changes into helium d
Which piece of Author's craft is used in this sentence? "I glanced down to see the silver cross glistening against my new black sweatshirt."